€350.14*
instead of €427.00* (-18%)
on bank transfer -3% €339.64
NOVELTY: Delivery time 6 working days
Pendant glass lamp Random Five by Lodes
The Random Five Lodes pendant lamp is a further addition to the Random lighting series. The five-piece set consists of five blown glass spheres, all suspended at different heights from a metal bracket. The distance from the metal bracket to the lowest glass sphere is exactly 70.5 cm. The spheres themselves are available in completely transparent or satin white. There are also six metallic colors with a gradient (dark at the top, light at the bottom, becoming transparent): Glossy Smoke, Pale Gold, Glossy Bronze, Mandarin Orange, Golden Sage and Deep Azure Steel.
Each sphere is mounted on a silicone holder equipped with a 1 W LED in either 2700 K or 3000 K. The silicone holder and metal parts are available in matte black or chrome with a white cable and bracket. The Random Five is equipped with a phase-cut (triac) driver; DALI dimming is also available on request.
IMPORTANT: the ceiling canopy is not included in the price for the Random Five pendant lamp, this must be ordered separately. The following ceiling canopies are available for the Random Five pendant light:
Lodes - high quality designer lights
LODES, once known as Studio Italia Design, was created in the 1950s and consequently follows the path of the real "Made in Italy". State-of-the-art designer lights from Italy that even produce your own LED chips and modules and continuously develop them at the highest level of technology.
The designer lights are made from innovative and high-quality materials such as hand-blown Pyrex glasses and subjected to meticulous quality controls. A large number of products are also equipped with a patented special lens that form a unique light cone and, thanks to their shape, guarantee glare-free light. Luminaire series such as the Sky-Fall, Nostalgia and Rain are the end product of perfect development and sophisticated production processes.
We carry Lodes out of conviction because for years they have been one of the best and most innovative producers in Italy in the lighting sector. A company with heart and soul, a true Italian company, coupled with a hunger for technological progress. This combination is rare. Buy Lodes if you enjoy design and want something long-lasting, high quality.
Login
| Brand: | Lodes |
| Article: | Random Five |
| Material: | metal and blown glass |
| Measures in cm: | 27,1x25,1x400 |
| Light source: | LED |
| Bulb inclusive: | yes |
| Nr. of lights: | 5 |
| Wattage: | 5x1 W |
| Lumen: | 750 lm |
| Light color: | 2700 k |
| CRI: | 90 |
| IP: | 20 |
| Dimmable: | yes (TRIAC) |
| Driver included: | yes |
| Voltage: | 220-240 V |
| Weight: | 1.05 kg |