€230.58*
on bank transfer -3% €223.66
+ Special discounts for registered customers
Delivery time 6 working days
LED pendant light A-Tube Nano XL by Lodes
The A-Tube Nano XL is a very slim and long pendant light from Lodes. The total length of the tubular body alone is 120 cm with a diameter of only 2 cm. The LED light source is located at the bottom of the light, in a transparent methacrylate diffuser, and emits a pleasant, radiant light.
This pendant lamp belongs to the A-Tube Nano series, available in various lengths, and is particularly well-suited for grouping in rooms with high ceilings.
IMPORTANT: the ceiling canopy is not included in the price for the pendant light A-Tube Nano XL, this must be ordered separately. The following ceiling canopies are available for the A-Tube Nano XL hanging lamp:
- Single Mini
- Recessed Micro
- Wall bracket
- Single Standard
- Short Lights Track
- Long Lights Track
- 3 Lights Round Cluster
- 5 Lights Round Cluster
- 7 Lights Round Cluster
- 9 Lights Round Cluster
- 14 Lights Round Cluster
- 24 Lights Round Cluster
- 36 Lights Round Cluster
- 7 Lights Rectangular Cluster
- 14 Lights Rectangular Cluster
- 28 Lights Rectangular Cluster
- 1-4 Lights Radial
- 5-12 Lights Radial
- 13-28 Lights Radial
Lodes - high quality designer lights
LODES, once known as Studio Italia Design, was created in the 1950s and consequently follows the path of the real "Made in Italy". State-of-the-art designer lights from Italy that even produce your own LED chips and modules and continuously develop them at the highest level of technology.
The designer lights are made from innovative and high-quality materials such as hand-blown Pyrex glasses and subjected to meticulous quality controls. A large number of products are also equipped with a patented special lens that form a unique light cone and, thanks to their shape, guarantee glare-free light. Luminaire series such as the Sky-Fall, Nostalgia and Rain are the end product of perfect development and sophisticated production processes.
We carry Lodes out of conviction because for years they have been one of the best and most innovative producers in Italy in the lighting sector. A company with heart and soul, a true Italian company, coupled with a hunger for technological progress. This combination is rare. Buy Lodes if you enjoy design and want something long-lasting, high quality.
0 of 0 reviews
Login
| Brand: | Lodes |
| Article: | A-Tube Nano XL |
| Material: | metal and methacrylate |
| Measures in cm: | Ø 2x120x400 |
| Light source: | LED |
| Bulb inclusive: | yes |
| Nr. of lights: | 1 |
| Wattage: | 3 W |
| Lumen: | 480 lm |
| Light color: | 3000 k |
| CRI: | 90 |
| IP: | 20 |
| Dimmable: | yes (Triac) |
| Driver includes: | yes (350mA) |
| Voltage: | 220-240 V |
| Weight: | 0.50 kg |
Similar products
Accessories